شورای راهبردی زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی
 

ضمن تبریک عید سعید غدیر خم به مقام ولایت و رهبری، مراجع عظام تقلید، قاطبه امتهای مسلمان و شیعیان امام علی علیه الصلاة و السلام، چند مطلب در مورد رخداد غدیر خم که با حجة الوداع پیامبر خاتم و رسول اعظم الهی، حضرت محمد صلی الله علیه وآله همزمانی داشت قابل توجه است. این مطالب اثبات کنند شاخص های اصلی عید غیر است که آن را عید الله اکبر نامیده اند.

در قرآن تصریح شده ،خدا به آخرین فرستاده و رسول خودش دستور داد: بَلِّغْ ماٰ اُنزِلَ اِلَیْکَ مِن رَبِّک. ولایت و امامت بعد از خودت را به مردم و جامعه اسلامی معرفی کن.

این اقدام و دستور آرمانی و الهی را، پیامبر با ایجاد یک پیش زمینه اعتقادی عینیت بخشید. ابتدا از قاطبه امت اسلامی حاضر در سرزمین غدیر سوال کرد: مَنْ اَوْلٰی بِکُمْ مِن اَنْفُسِکُم؟ چه کسی اولی است به شما از خودتان؟ همه به مصداق آیه شریفه قرآن که دارد اَلّنَبِیُ اْولٰی بِکُمْ مِنْ اَنفُسِکُم. پیامبر اولی است به شما از خودتان پاسخ گفتند : اَنْـتَ یا رَسوُلَ الله – تو اولی هستی بر ما نسبت به خودمان. اینجا بود که پیامبر فرمود: مَن کُنتُ مَوْلاٰهُ فَهٰذا عَلِّیٌ مَولاٰه... من بر هر کس ولایت داشتم از این پس این علی آقا و مولای اوست...

مولیٰ علی علیه السلام به عنوان ولی و حاکم بعد از رسول خدا، منصوب خدا و رسول است ضمن اینکه منتخب امت اسلام نیز هست. چونکه بنا به گواه تاریخ، تمامی امت مسلمان اعم از مهاجر و انصار با او بیعت کرده و مقام و جایگاه وی را تبریک گفتند.

پس از این اتفاق میمون و مبارک طبق نص صریح آیه قرآن، خدا از طریق جبرئیل و امین وحی فرمود: وَ اِنْ لَم تَفْعَلَ فَماٰ بَلَغّتَ رِسالَتَه – اگر پیامبر این دستور الهی را به انجام نمی رساند، بیست و سه سال پیامبری او بر هیچ بود و رسالتش ابتر     می ماند.

نتیجه شیرین و سرانجام غدیر این شد که در همان روز بنا به دلالت واضح آیه قرآن، خدا خطاب به مسلمانان فرمود: الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا / امروز دین شما را برایتان کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین جاودان شما پذیرفتم.

فرآیند یاد شده قرآنی روشن می سازد ،غدیر شاه راه اصلی حرکت مسلمانان به سوی کمال است و در کنار توحید و نبوت و معاد، امامت و ولایت از اصول ارزشمند دین هست و خواهد بود. روی همین جهت است که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: یَومُ غَدِیرِخُمْ اَفضَلُ اَعیادِ اُمتّی. روز غدیرخم با فضیلت ترین از اعیاد امت من است و امام رضا علیه السلام آن را شرط توحید معرفی کرد و اعلام نمود: اِنَّ الْاماٰمَةَ اُسُّ الِاسْلام- امامت اساس بالنده اسلام است.

تحکیم بیعت با ولایت امیرالمومنین علیه السلام و اظهار سرور و شادمانی در عید سعید غدیرخم در سیره و سنت معصومین علیهم الصلاة و السلام بسیار سفارش شده است. روزی که باید آن روز را مرگ شیاطین و کفار معرفی کرد. در فضیلت عید غدیر همین بس که امام راحل (ره) فرمود: این روز مبارک (عید غدیر) که از اعیاد بزرگ اسلام است و نکته اش هم این است که ادامه نبوت است، ادامه آن معنویت رسول الله است، ادامه آن حکومت الهی است، از این جهت از همه اعیاد بالاتر است. و عارف بزرگ حضرت آیت الله حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در مورد آن نوشت: غدیر نسبت به مبعث، به منزله باطن از ظاهر و به منزله روح از انسان است، زیرا هر چه در مبعث از خیر و سعادت وجود دارد، مشروط به ولایت امیر مومنان علیه السلام و ائمه معصومین علیهم السلام است.پیام غدیر، دوستی، برادری و دشمن ستیزی است . باید از غدیر غبارزدایی کرد و آن را نصب العین خود قرار داد . امت اسلام هرچه دارد از غدیر است و ادامه راه نیز با تمسک به ولایت و صاحب غدیر امکان پذیر است .

نظر خود را اضافه کنید.

شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد